Tα 10 Mεγαλύτερα Επιτεύγματα Ελληνικών Ομάδων Στην Ευρώπη
H ΑTHLOMETRIX γυρίζει το χρόνο πίσω και στέκεται σε μερικές από τις πιο λαμπρές βραδιές των ελληνικών ομάδων στα Κύπελλα Ευρώπης. Σε βραδιές που κατέβηκαν ως το αουτσάιντερ στην έδρα των αντιπάλων τους αλλά που έδειξαν στα φαβορί να καταλάβουν πως το ποδόσφαιρο είναι το πιο όμορφο άθλημα γιατί η έκπληξη παραμονεύει σε κάθε παιχνίδι και ο νόμος του ισχυρού (σε αγωνιστικό και οικονομικό επίπεδο) δεν επιβεβαιώνεται πάντα.

Το ελληνικό ποδόσφαιρο μπορεί να καμαρώνει για πολλές μεγάλες βραδιές των εκπροσώπων του στα Κύπελλα Ευρώπης. Ας θυμηθούμε λοιπόν κάποια από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα ελληνικών ομάδων που άλλαξαν την δυναμική της χώρας μας στα ευρωπαϊκά γήπεδα.

Θα ξεκινήσουμε από το παιχνίδι Τότεναμ – Παοκ 1-2 (1 Δεκεμβρίου 2011)

Με μια μεγαλειώδη εμφάνιση, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι επικράτησε με 2-1 της Τότεναμ στο «White Hart Lane», παίρνοντας την πρόκριση για τους «32» του Europa League. Στο 6’ ο Σαλπιγγίδης άνοιξε το σκορ και μόλις στο 15’ ο Αθανασιάδης έκανε το 2-0 για τον «δικέφαλο», ο κόσμος του οποίου παραληρούσε στις εξέδρες, αναγκάζοντας τους Άγγλους να χαζεύουν. Όλα πήγαν να αλλάξουν σε μια στιγμή, όταν στο 39’ ο διαιτητής είδε χέρι του Σταφυλίδη, τον οποίο και απέβαλλε, με τον Μόντριτς να μειώνει σε 2-1 και την Τότεναμ να έχει παίκτη παραπάνω για ένα ολόκληρο ημίχρονο. Ο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετά δύσκολο για τον ΠΑΟΚ, αφού η Τότεναμ πίεσε ασφυκτικά, όμως οι Θεσσαλονικείς άντεξαν μέχρι το φινάλε.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Αρης 2-3 (1 Δεκεμβρίου 2010)

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του Άρη. Πρόκειται για τη βραδιά που οι «κίτρινοι» έγραψαν ιστορία, αφού έγιναν η πρώτη ελληνική ομάδα που κερδίζει σε ισπανικό έδαφος. Η βραδιά φάνηκε από το ξεκίνημα πως θα είναι θριαμβευτική. Μόλις στο 2’ ο Σέρχιο Κόκε έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Άρη. Στο 12’ ο Φορλάν ισοφάρισε και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αγκουέρο έκανε το 2-1. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι για να τελειώσουντο ματς. Στο 51’ ο Λαζαρίδης κερδίζει πέναλτι και ο Κόκε ισοφαρίζει σε 2-2. Η Ατλέτικο πίεσε για τρίτο γκολ, όμως ο μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε το γκολ που κανείς Αρειανός δεν θα ξεχάσει σε όλη του τη ζωή. Μετά από φάση διαρκείας και με τον Ντε Χέα να βγάζει το ένα σουτ μετά το άλλο, ήρθε ο Λαζαρίδης ο οποίος... πέφτωντας σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Άρη να πανηγυρίζουν σαν τρελοί και τους Ισπανούς να τραβούν φωτογραφίες την εκπληκτική ελληνική εξέδρα.

Η μαγική βραδιά στο Λονδίνο

Αρσεναλ – Ολυμπιακός 2-3(29 Σεπτεμβρίου 2015)

Η πιο πρόσφατη μεγάλη νίκη ελληνικής ομάδας στην Ευρώπη. Και σίγουρα, η μεγαλύτερη ευρωπαϊκή νίκη όλων των εποχών για τον Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Λονδίνο για να κοιτάξει στα μάτια την πανίσχυρη Άρσεναλ . Ο Πάρντο άνοιξε το σκορ για τους «ερυθρόλευκους» στο 33’, ο Γουόλκοτ ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα, αλλά ο Ολυμπιακός είχε απάντηση και στο 40’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα χάρη σε εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, που χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον Οσπίνα. Η Άρσεναλ πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε στο 2-2 με τον Σάντσες στο 65’, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε πάλι άμεση απάντηση. Ένα λεπτό μετά, ο Φινμπόγκασον από κοντά έκανε το 2-3 και έτσι έγινε η μεγαλύτερη νίκη του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο θρίαμβος της Αεκ στο Ολυμπιακό Στάδιο

ΑΕΚ – Μίλαν 1-0 (21 Νοεμβρίου 2006)

Μία από τις μεγαλύτερες βραδιές στην ιστορία της ΑΕΚ γράφτηκε στις 21 Νοεμβρίου του 2006. Η «Ένωση» είχε μόλις πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο Τσάμπονς Λιγκ απέναντι στη Λιλ, ωστόσο κόντρα στη Μίλαν του Πίρλο, του Ζέεντορφ, του Μαλντίνι, του Κακά, του Ιντσάγκι τα πράγματα έμοιαζαν εξαιρετικά δύσκολα. Στο 32’ της συνάντησης η «Ένωση» κέρδισε φάουλ, ο Ζούλιο Σέζαρ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντίντα, σημειώνοντας το πιο σημαντικό γκολ στην καριέρα του στην ΑΕΚ. Η Μίλαν πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσει στην ισοφάριση, είχε δοκάρι με τον Ιντσάγκι, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει το γκολ του Βραζιλιάνου το οποίο χάρισε στην ΑΕΚ μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της.

Βραδιά Θριάμβου στο Γ.Καραισκάκης

Ολυμπιακός – Μάντσεστερ Γ. 2-0 (25 Φεβρουαρίου 2014)

Απέναντι στην πρωταθλήτρια Αγγλίας, παίζοντας στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ και όχι σε όμιλο, ο Ολυμπιακός σημείωσε μια νίκη που μπορεί στο τέλος να μην του χάρισε την πρόκριση, αλλά θα μείνει για πάντα στην ιστορία. Οι παίκτες του Μίτσελ κατάφεραν να προηγηθούν στο 33’ με τακουνάκι του Τσόρι Ντομίνγκες. Το γήπεδο Καραϊσκάκή «πήρε φωτιά και απογειώθηκε» στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Και συγκεκριμένα στο 55’, όταν ο Κάμπελ με σουτ από μακριά «εκτέλεσε» τον Ντε Χέα, σημειώνοντας το τελικό 2-0.

Παναθηναικος – Γιουβέντους 3-1 ( 8 Νοεμβρίου 2000 )

Η μεγάλη Γιουβέντους ερχόταν στην Αθήνα με την πλάτη στον τοίχο. Το Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας φλεγόταν από 75.000 φίλους του Παναθηναϊκού, οι οποίοι έζησαν μία από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές βραδιές στη ζωή τους. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς ιδανικά, με τον Πάουλο Σόουζα να σημειώνει ένα από τα καλύτερα γκολ που έχει πετύχει ελληνική ομάδα στο Τσάμπιονς Λιγκ, μόλις στο 7’. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιντζάγκι θα ισοφαρίσει για τη Γιουβέντους . Μέσα σε εννιά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (56’ Μπασινάς, 65’ Βαζέχα) οι «πράσινοι» σημείωναν το 3-1. Στο φινάλε δόθηκε εντολή από τον Αναστασιάδη στους παίκτες του Παναθηναϊκού να σεβαστούν τον αντίπαλο, αφού το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει τεράστιες διαστάσεις.

Η Ανατροπή του Αιώνα

ΑΕΚ – ΚΠΡ 3-0 (16 Μαρτίου 1977)

Η ανατροπή στη Νέα Φιλαδέλφεια είναι μία από τις μεγαλύτερες στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Με δύο γκολ του Θωμά Μαύρου και ένα του Μίμη Παπαϊωάννου, η ΑΕΚ έφτασε στο 3-0 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί ο Φάντροκ άλλαξε τον τερματοφύλακα, Λάκη Στεργιούδα, με τον σπεσιαλίστα στα πέναλτι Νίκο Χρηστίδη. Η αλλαγή έγινε στο 115’, το 3-0 παρέμεινε και στα πέναλτι ήρθε η δικαίωση του προπονητή της ομάδας.

Ο Χρηστίδης απέκρουσε δύο πέναλτι των Βρετανών και ΑΕΚ με 7-6 στα πέναλτι πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, όπου αποκλείστηκε με δύο ήττες από την Γιουβέντους.

Η πρώτη νική ελλληνικής ομάδας σε αγγλικό έδαφος

Ντέρμπι Κάουντι – ΑΕΚ 2-3 (3 Νοεμβρίου 1976)

Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Σεζόν 1975-76. Η ΑΕΚ έχει αποκλείσει απ’ τον πρώτο γύρο τη Ντιναμό Μόσχας, αλλά στο άκουσμα της Ντέρμπι Κάουντι όλοι... παγώνουν. Ενάμιση χρόνο πριν η Ντέρμπι είχε στεφθεί πρωταθλήτριας Αγγλίας. Η Αεκ έψαχνε ουσιαστικά ένα θαύμα. Στο 53’ ο Ρίοχ ανοίγει το σκορ για τους Βρετανούς. Εφτά λεπτά αργότερα, αποχωρεί ως τραυματίας από το ματς ο αρχηγός, Μίμης Παπαϊωάννου. Η ΑΕΚ όχι μόνο δεν λύγισε, αλλά αντέδρασε. Στο 64’ ο Νικολούδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε και στο 77΄ο Τάσος έφερε μπροστά την «Ένωση». Στο 85’ ο Βάγκνερ έκανε το 3-1 και η μείωση του σκορ σε 2-3 από τον Ρίοχ δεν άλλαξε τίποτα από έναν τεράστιο θρίαμβο.

Άγιαξ – Παναθηναϊκός 0-1 ( 3 Απριλίου 1996)

Στις 3 Απριλίου 1996 ο Παναθηναϊκός σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη ελληνικής ομάδας στα ευρωπαϊκά Κύπελλα. Ο Βαζέχα από κανονική θέση κάνει το 1-0 και όλοι παγώνουν. Πέτυχε ένα ποδοσφαιρικό έπος. Λιγκ. Μια νίκη που έγινε πρώτο θέμα μέχρι και στα αθλητικά δελτία ειδήσεων της Αμερικής. Μια νίκη που σόκαρε ολόκληρη την Ευρώπη.

Τέλος δεν θα μπορούσαμε να παραλείψουμε το Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 3-0 (28 Απριλίου 1971)

Στο 65’ έρχεται «το γκολ του Καμάρα» και ολοκληρώνει την ανατροπή του 1-4 εκτός έδρας. Το σουτ του Αριστείδη Καμάρα έχει μπει στα σπίτια όλων των Ελλήνων. Ο Παναθηναϊκός στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, στο Γουέμπλεϊ κόντρα στον μεγάλο Άγιαξ. Όλη η Ελλάδα στους δρόμους πανηγυρίζει τη μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.