Τα 10 Κορυφαία Buzzer Beater που Έκριναν το Αποτελεσμα στο ΝΒΑ
To ΝΒΑ (NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION) είναι το κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ σε όλο τον κόσμο. Οι κορυφαίοι αθλητές του κόσμου κοντράρονται και μας χαρίζουν απίστευτο θέαμα. Ως buzzer beater ορίζεται όταν κάποιος παίχτης σκοράρει στην εκπνοή του χρόνου με αποτέλεσμα να φέρει τη νίκη στην ομάδα του ή να πάει το παιχνίδι στη παράταση.

Παρακάτω θα δούμε δέκα από τα κορυφαία buzzer beater στην ιστορία του ΝΒΑ.

10. LEBRON JAMES ( 2009 )

H ομάδα του Lebron βρισκόταν 2 πόντους πίσω ( 95-93) από τους Orlando Magic με 1 δευτερόλεπτο να απομένει για τη λήξη. Η επαναφορά έγινε από το κέντρο με το Lebron να παίρνει τη μπάλα στο τρίποντο και να σουτάρει με τον αμυντικό όλο πάνω του. Η μπάλα μπήκε και το Cleveland πήρε τη νίκη.

9. DAMIAN LILLARD ( 2014 )

H ομάδα του Lillard βρισκόταν με 2 πόντους πίσω στο σκορ ( 98-96 ) από τους Houston Rockets του James Harden. Mε 0.9 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Lillard κατάφερε να ευστοχήσει σε τρίποντο και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

8. KEVIN DURANT ( 2012 )

H ομάδα του Durant έχανε με 2 πόντους από τους Dallas Μaverics με 1.4 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Durant κατάφερε να ευστοχήσει σε τρίποντο και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

7. DEREK FISHER ( 2004 )

Oι Los Angeles Lakers βρισκόντουσαν σε δύσκολη θέση καθώς με μόλις 0.4 δέκατα του δευτερολέπτου έχαναν 73-72 από τους Spurs. Ο Derek ίσα ίσα που κατάφερε να πετάξει τη μπάλα από τη γραμμή του τρίποντου και για καλή τύχη της ομάδας του μπήκε.

6. DERRIC ROSE ( 2015 )

Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 96-96 με 3 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Derric κατάφερε να ευστοχήσει σε τρίποντο και μάλιστα με ταμπλό έτσι ώστε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

5. KEVIN GARNETT ( 2009 )

Το παιχνίδι ανάμεσα στους Celtics και Knicks ήταν ισόπαλο 105-105. Μετά από μία εξαιρετική συνεργασία που είχε με τον συμπαίχτη του (Paul Pierce) ο Κevin κατάφερε να ευστοχήσει σε μακρινό δίποντο με αποτέλεσμα τη νίκη για την ομάδα του.

4. RAY ALLEN ( 2013 )

Έκτο παιχνίδι τελικών ανάμεσα σε Heat και Spurs και οι Heat βρίσκονται 3 πόντους πίσω. Ο Allen ευστοχεί από τη γωνία στην εκπνοή του χρόνου και στέλνει το ματς στη παράταση.

3. KOBE BRYANT ( 2009 )

Η ομάδα του Miami βρίσκεται μπροστά με 2 πόντους και ο χρόνος που απομένει είναι 3.2 δευτερόλεπτα. Ο Kobe παρόλο που η άμυνα του Miami ήταν όλη πάνω του κατάφερε να ευστοχήσει σε τρίποντο.

2. MICHAEL JORDAN ( 1989 )

O Μichael απέναντι στους Cleveland κατάφερε να πετύχει ένα από τα πιο “iconic” σουτ όλων των εποχών, καθώς κατάφερε ουσιαστικά να σταθεί στον αέρα την ώρα που ο αμυντικός προσπάθησε να τον κόψει και να σκοράρει. Απόμεναν μόλις 3 δευτερόλεπτα.

1. DWAYNE WADE ( 2009 )

Δεν θα μπορούσε να ήταν άλλος στη κορυφή της λίστας από τον superstar των Miami Heat. Το σκορ ήταν ισόπαλο 127-127 και βρισκόταν στη δεύτερη παράταση. Είχαν απομείνει 15 δευτερόλεπτα και κατοχή είχαν οι Chicago Bulls. Ο Dwyane Wade κατάφερε να κλέψει τη μπάλα από τον αντίπαλο παίχτη και στα λίγα δευτερόλεπτα που είχαν απομείνει να σκοράρει από τη γραμμή του τρίποντου και να χαρίσει τη νίκη στο Miami.

Επιμέλεια: Παπάζογλου Φίλιππος