Πρωταθλητής Ελλάδας στην Κ15 ο Παναθηναϊκός!
Το πρωτάθλημα Ελλάδας στην κατηγορία Κ15 κατέκτησε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε του ΠΑΟΚ με 5-4 στα πέναλτι (σ.σ. 0-0 ο κανονικός αγώνας). Οι πράσινοι, κατέκτησαν τον συγκεκριμένο τίτλο για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε επίπεδο Superleague!

Τι κι αν το ανδρικό αγωνιστικό τμήμα της ομάδας παραπαίει, τι κι αν ο σύλλογος του Παναθηναϊκού βιώνει ίσως τις πιο δύσκολες ημέρες της ιστορίας του, το σήμα κατατεθέν αυτής της ομάδας, οι ακαδημίες της, έκαναν για ακόμη μια φορά υπερήφανους τους φιλάθλους του τριφυλλιού.

Ο Αγώνας

Σε έναν επεισοδιακό αγώνα ο οποίος κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο πέναλτι, οι πράσινοι βγήκαν νικητές. Ο Ρούτσης απο την ομάδα του ΠΑΟΚ πήρε φόρα, αλλά ο εξαιρετικός Αυγερινός τον σταμάτησε και χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του. Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες κατέκτησαν την πρώτη θέση στους ομίλους του πρωταθλήματος σε Βορρά και Νότο και συναντήθηκαν στον μεγάλο τελικό που διεξήχθη το Σάββατο 21 Απριλίου στο Δ.Α.Κ. της Λαμίας!

Ισορροπία στο ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να πιέσει ψηλά και να «πνίξει» τον ΠΑΟΚ και για ένα δεκάλεπτο το κατάφερε αν και δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια. Αντιθέτως στο 17' ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη σημαντική ευκαιρία με μια κεφαλιά του Κιτσάκη την οποία απεσόβησε ο Αυγερινός με τα πόδια. Δέκα λεπτά αργότερα μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς είχαν ακόμη μια ευκαιρία για να σκοράρουν, όμως το σουτ που έπιασε ο Κωσταντέλιας πέρασε λίγο άουτ. Στη συνέχεια οι πράσινοι ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα, χάνοντας μάλιστα δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Στο 34' ο Τζαβίδας δεν πρόλαβε να έρθει σε επαφή με τη μπάλα και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά απο σέντρα που έγινε απο τα αριστερά, ενώ στο 38', ο Τσοντάκης που μπήκε στην περιοχή απο τα αριστερά, αντί να δώσει την πάσα στον Τζαβίδα που βρισκόταν σε θέση βολής, προτίμησε να πλασάρει ο ίδιος, όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ του είπε όχι.

Ίδιο σκηνικό στο Β μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαιτέρως. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και να ψάχνει τρόπο να απειλήσει με τον ΠΑΟΚ να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο προσπαθώντας να βγάλει κάποια αντεπίθεση. Οι δύο τερματοφύλακες, Αυγερινός  (ΠΑΟ) και Τσιόπτσης (ΠΑΟΚ) βρέθηκαν σε μεγάλη μέρα και κράτησαν την εστία τους ανέπαφη παρά τις προσπάθειες των επιθετικών. Στο 55' μετά απο λάθος γύρισμα προς την εστία του ΠΑΟΚ, ο Τσιόπτσης έδιωξε την μπάλα εγκαίρως πρίν αυτή περάσει τη γραμμή με τα πόδια. Στην αντίπερα όχθη, στο 69' ο Αυγερινός απομάκρυνε με ωραία επέμβαση το σούτ που εξαπέλυσε ο Κούτσιας έξω απο την περιοχή, το οποίο ήταν και το τελευταίο του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πίεσε για να πετύχει το πολυπόθητο γκολ της νίκης όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ είχε άλλη άποψη. Στο 72' σταμάτησε τον Τόρρε σε τετ α τετ με τα πόδια, ενώ στο 76' και στο 80' απέκρουσε δύο εξαιρετικά σουτ του Κρυπαράκου και έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Τα πέναλτι

Στη διαδικασία των πέναλτι για τον Παναθηναϊκό ευστόχησαν οι Φρόκου, Δημοσθενιάδης, Κωστόπουλος, Κρυπαράκος και Τσοντάκης ενώ για τον ΠΑΟΚ ευστόχησαν οι Στοίνοβιτς, Κουλιεράκης, Κούτσιας, Μανεσίδης και αστόχησε ο Ρούτσης.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ: Τσιόπτσης, Χνάρης, Καρακούτης (76' Μανεσίδης), Μανωλιούδης, Θεοδωρίδης, Κουλιεράκης, Κιτσάκης, Στόινοβιτς, Κούτσιας, Ταϊτζόγλου (65' Τσαγκαλίδης), Κωνσταντελιάς (65' Ρούτσης)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αυγερινός, Κρυπαράκος, Παυλακάκης, Καρνέζης, Γωγουβίτης, Φρόκου, Δημοσθενιάδης, Κωστόπουλος, Τζαβίδας (66' Πορφυρόπουλος), Τόρρα, Τσοντάκης