Η ATHLOMETRIX στο Βίκος Cola Elite Neon Cup 2017

Η Athlometrix βρέθηκε στις εγκαταστάσεις της Παιανίας ώς ένας απο τους μεγαλύτερους χορηγούς του Βίκος Cola Elite Neon Cup 2017. Πρόκειται για ένα καθιερωμένο τουρνουά ποδοσφαίρου ακαδημιών για τις κατηγορίες Κ15 και Κ13 που λαμβάνει χώρα κάθε χρόνο απο το 2014 στο συγκεκριμένο χώρο και τείνει να γίνει θεσμός. Φέτος μάλιστα, για πρώτη φορά φιλοξένησε και μια άλλη ηλικιακή ομάδα, αυτή των Κ11!

Το παρόν έδωσαν οι εξής ομάδες απο 13 διαφορετικές χώρες:

Οι ομάδες στην κατηγορία Κ-15:

ΑΕΚ, Altinordu, Απόλλων Χαλανδρίου, Άρης, Ατρόμητος, Beirut FA, FC Tirana, Gabala, Hacken, Ηρακλής, Juniorul, Καλλιθέα, Krasnodar, Lyngby, Παναθηναϊκός, Πανιώνιος, Partizan.

Αντίστοιχα στην κατηγορία Κ-13:

ΑΕΚ, Altinordu, Απόλλων Σμύρνης, Arda, Άρης, Ατρόμητος, Beirut FA, Δόξα Άνοιξης, ΕΠΣ.ΑΝ. ΑΤΤΙΚΗΣ, FC Tirana, Kransodar, Lyngby , Nikki Coerver  Academy, Olympic Sydney, Παναθηναϊκός,  Πανιώνιος.

Ενώ στη νέα κατηγορία Κ-11 :

ΑΕΚ, Ακαδημία Λάκη, ΑπόλλωνΣμύρνης, Ατρόμητος, Ηρακλής, Nikki Coerver Academy, Παθιακάκης, Πανιώνιος.

Το Elite Neon Cup ως ένα επιτυχημένο και παγιωμένο, πλέον, εγχώριο αθλητικό γεγονός, έχει ως στόχο να εμφυσήσει στους νέους αθλητές την αξία του αθλητισμού, της ευγενούς άμιλλας, βοηθώντας τους να ανακαλύψουν και να αναδείξουν τις ανώτατες αθλητικές τους δεξιότητες. Ενώ, παράλληλα, συμβάλλει στην προώθηση της ελληνικής φιλοξενίας και του πολιτισμού μας, έχοντας οργανώσει και μια πλήρη ξενάγηση στην Ακρόπολη.

Η Athlometrix δεν θα μπορούσε να απουσιάζει απο το μεγαλύτερο διεθνές μίτινγκ ποδοσφαίρου σε επίπεδο ακαδημιών που λαμβάνει χώρα στην Ελλάδα και φυσικά στάθηκε αρωγός στην προσπάθεια της Yellow Fields για την άρτια διεξαγωγή του απαιτητικού αυτού τουρνουά.

Στο αγωνιστικό σκέλος τώρα η ομάδα της ΑΕΚ ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια του τουρνουά κατακτώντας το κύπελλο σε 2 απο τις 3 ηλικιακές κατηγορίες.

Αναλυτικά:

Στην κατηγορία της Κ-15, τα αποτελέσματα των ζευγαριών των ημιτελικών ήταν τα εξής:

Kράσνονταρ-AEK 0-1

Aτρόμητος-Ηρακλής 0-0 (2-4 στα πέναλτι)

Ο τελικός ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ηρακλή έληξε 1-0 υπέρ της «Ένωσης», με γκολ από τον «δικέφαλο» στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.  Στον μικρό τελικό η Κράσνονταρ επιβλήθηκε επί του Ατρομήτου και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Κορυφαίος σκόρερ, κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης, Βίκος Cola Elite Neon Cup 2017, για την Κ-15, αναδείχθηκε ο Magnus Hald της Lyngby BK. Όσον αφορά τον τελικό της Κ-13 η ομαδα της Κράσνονταρ επικράτησε του Ατρόμητου στα πέναλτι με 4-3.

Στην κατηγορία της Κ-13 ,ο μικρος τελικός της Altinordu με την Lyngby ήρθε 0-0 στη κανονική διάρκεια του αγώνα , ενώ νίκησε 3-0 η Lyngby στα πέναλτι.Τον τίτλο του κορυφαίου σκόρερ των αναμετρήσεων της Κ-13, κατέκτησε ο Sviatoslan Frolov.

Από κει και πέρα, για την Κ-11, το αποτέλεσμα του τελικού παιχνιδιού μεταξύ AEK και Πανιωνίου, ανέδειξε νικήτρια την «Ένωση» με  2-1.

Στον μικρό τελικό για την κατηγορία Κ-11 αναμετρήθηκαν οι ομάδες Παθιακάκης-Ηρακλής, με επικράτηση του Παθιακάκη με  3-1. Για την κατηγορία της  Κ-11 πρώτος σκόρερ των αγώνων αναδείχθηκαν οι Α.Ανδρικοπουλος, Ε. Κουμπανης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι ημιτελικοί και οι τελικοί προβλήθηκαν σε ζωντανή μετάδοση απο τη Nova!